Wystawa sztuki cyfrowej i AI w Londynie

2021-12-05

Mechanizacja, szybki rozwój technologii, sztuka cyfrowa, NFT, sztuczna inteligencja, metaverse… Jak sztuka ma znaleźć swoje miejsce w tym pędzącym świecie? Szukaliśmy na to pytanie odpowiedzi na intrygującej wystawie, którą Kamie udało się zobaczyć.

Heart of Art - Wydarzenia - 2021-12-05 - Wystawa sztuki cyfrowej i IA w Londynie

Na własne oczy widzimy jak digitalizacja powoli zaczyna zyskiwać coraz więcej zastosowań i uznanie w świecie sztuki. Szczególnie w sytuacji, gdy tokeny NFT sprzedają się za miliony dolarów na aukcjach największych domów aukcyjnych.

Od razu nasuwa się myśl – czy tradycyjna sztuka zostanie całkowicie zastąpiona przez technologie? O zagrożeniach ze strony masowej reprodukcji pisał sam Walter Benjamin (swoją drogą polecamy wszystkim jego esej). Słowo „zastąpiona” jest być może za mocne w tej sytuacji, ale wystawa, którą mieliśmy okazję odwiedzić w zeszły weekend w Londynie pokazuje, że świat sztuki technologią jest zdecydowanie zainteresowany.

Wystawa „LUX: The New Wave of Contemporary Art.” to 12 innowacyjnych prac stworzonych za pomocą nowych technologii i sztucznej inteligencji, często immersyjnych, prezentowanych na rzutnikach lub ekranach z technologią QLED. Czy tak będą wyglądać wystawy i sztuka przyszłości?

Po wystawie Kama podzieliła się swoimi refleksjami:

„Choć ten scenariusz wydaje się z każdym dniem coraz bardziej możliwy, po tej wystawie nie wydaje mi się, żeby technologia była szczególnym zagrożeniem dla tradycyjnych sztuk plastycznych. Dość chaotycznie zorganizowana przestrzeń odzwierciedlała stan prezentowanych na niej dzieł. To wszystko jest jeszcze cały czas zabawą, eksperymentem artystycznym, sprawdzaniem, jak daleko zaprowadzić mogą nas nowe możliwości, które mamy teraz na wyciągnięcie ręki.
 
Znalazło się na wystawie kilka perełek, które wzbudziły moje zainteresowanie, jednak nie możemy powiedzieć, że wyszłam z wystawy w jakiś sposób poruszona. Raczej spędziłam swoją dwugodzinną podróż powrotną myśląc, dokąd tak naprawdę może doprowadzić nas ten rodzaj sztuki i czy kiedykolwiek przestanie być właściwe zabawą przypominającą grę wideo.”